Swimming

Swimming Team with red tshirts

2018-19 Swim Team

Becky Behrendorff
Head Coach
Mike Ray
Asst.Coach

2018-19 Red Raider Swimming

 

Meets:

Friday, November 2, 2018  @ Manchester Rec Center 

Thursday, November 15. 2018 @ Winchester SportsPlex 

Tuesday, December 4. 2018 @ DW Wilson - Tullahoma 

Saturday, December 8. 2018 @ Sewanee - Snowflake Invitational - MS Only

Friday, December 14. 2018 @ Manchester Rec Center

Saturday, January 12, 2019 @ Sewanee - Snowflake Invitational - HS Only

Firday, January 25, 2019 @ Centennial Sportsplex - High School MTHSSA Regional Championships

Saturday, January 26, 2019 @ Centennial Sportsplex - MiddleSchool MTHSSA Regional Championships  

Friday & Saturday, January 8-9. 2019 @ Centennial Sportsplex - TISCA HS State Championships

2018-19 High School Region & State Qualifiers:

  • TISCAState Championship Meet Qualifiers
    • Anna O'Connor 100Fly
    • Jase Rice-200 IM
    • Kaylee Williams: 200IM, 100Breaststroke 
    • Jack Beachboard: 200Fr, 100Breaststroke
  • MTHSSA Regional Championship Meet Qualifiers
    • Gavin Benson- R
    • Lindsey Cauble
    • Haley Richardson-R 
    • William Tobitt- Raider Academy 
    • Kennedy Norman-Young- Raider Academy 
    • Anna O’Connor
    • Jase Rice
    • Jack Beachboard
    • Kaylee Williams

2018-19 Middle School Region Qualifiers:

CCMS

  • Patience Driggers
  • Emily Snider
  • Michael Floyd
  • Riley Bellomy
  • Taylor Wall
  • Clancy Sand
  • Elliana Masters
  • Emily Williams

Westwood

  • Abby Gilday
  • Cale Hays
  • Ansley Beachboard-R
  • Elsie Lazalier
  • Nick Bogle
 2018-2019 Swim Roster

Coffee County High School Swimmers

Bullock  Autumn

Cauble  Lindsey

Clutter-Andie-   Anderson

Corum  Taylor

Fletcher      Laura

Freeland    Aleese

Marlow-Ali-  Alesandra

Norman-Young Kennedy

O'Connor      Anna

Richardson   Haley

Richardson  Hannah

Walker  E'Meila

Williams      Kaylee

Beachboard  Jack

Benson Gavin

Rice        Jase

Tobitt    William

Coffee County Middle School 

Driggers               Patience

Hale       Katelynn

Floyd     Ava

Masters               Ellie

Sand      Clancy

Snider   Emily

Wall       Taylor

Williams   Emily

Bellamy    Riley

Galligan    Thomas

Floyd     Michael

Westwood Middle School           

Beachboard  Ansley

Gilday   Abby

Hayes    Cale

Lazalier Elsie

2017 Information

1. Mandatory Parent & Swimmer Meeting will be held at 6:30pm in the CCCHS Library on Thursday October 12th. Swimmers will try on sample competition suits while parents and coaches meet to discuss the upcomming season.  We need to have at least one parent or legal guardian present at this meeting. If you are concerned about your child making the team, feel free to call Coach Lana Ray prior to October 12th. The main criteria for making the team are as follows: demonstrate basic skill in the freestyle stroke and demonstrate the ability to complete 100 yards of freestyle non-stop swimming. 

2. Physicals are required BEFORE you can try out.  

The printable physical forms are here:  http://tssaa.org/wp-content/uploads/Forms/med01.pdf

3. Tryouts will be held on Monday Oct 23rd for NEW SWIMMERS only.  Tryouts begin at 3:30 at The Manchester Recreation Center indoor pool.  The main criteria for making the team are as follows: demonstrate basic skill in the freestyle stroke and demonstrate the ability to complete 100 yards of freestyle non-stop swimming. Girls need a one piece swim suit and boys need jammers or swim trunks. All swimmers need to have a pair of swim goggles as well. All swimmers must have a signed and completed Physical Form and Parental Consent form in order to try out. Printable forms are located here: http://tssaa.org/wp-content/uploads/Forms/med01.pdf

***ATTENTION Last year's swimmers***  We want all swimmers on last year's team to report on Oct 23rd also.  You will not be trying out.  This will actually be your first practice.  In addition, if you are currently swimming for the Makos then you have our permission to report on Oct 24th as your first day of practice.  YOU WILL NOT be allowed to practice unless you bring a completed and signed physical form including the Parental Consent form.  Printable forms are located here: http://tssaa.org/wp-content/uploads/Forms/med01.pdf

4. Swim season runs from October 23rd through January 16th unless the swimmer qualifies for the Regional meet or State meet.  Those swimmers who qualifiy for regionals will continue to practice and have meets through the last week in January.  Swimmers who qualify for the State meet will continue until the second week in February. 

5. The first regular season practice for all swimmers is Monday October 23rd. Swim practice is held on Monday through Thursday from 3:30 to 4:30 at the Manchester Rec Center.  Swimmers should be picked up from practice by 4:45.  If they have a rec center membership then they may remain at the facility with signed parent permission given to Coach Lana Ray at the beginning of the season.

6.  If you have any questions, feel free to contact Head Coach, Lana Ray by phone or email rayl@k12coffee.net or by clicking the link above.

 

2016-17 Red Raider Swimming Region Team  

2016-17 Award Recipients

2016-17 Red Raider Swim Team

2016-17 Red Raider Middle School Swimmers & Award Recipients

2016-17 Swim Season Information

MTHSSA Regional Championship Meet & Results

 Resutls:   High School   Middle School

Check out two great articles with great highlights of this competition for our High School  and Middle School teams @ Thunder Radio 

High School Region Qualifiers (*relay qualifiers):  

Girls' Team: Kaylee Williams, Anna O'Connor, , Lindsey Cauble* and Marie Pascual-Garcia*

Boys' Team:  Jack Beachboard, Ryan Farless, Nick Smith and Donnie Ridner

Middle School Region Qualifiers:  

Girls' Team: Kennedy Norman-Young, Emily Williams, Amber Ingleburger and Aly Hutchings

Boys Team:  William Tobbitt

Season Record:  Combined 4-7 ; Girls 4-7 ; Boys 4-7  

Division Record:  1-4 

Meets:

1-12-17 @ LaVergne -  TIME TRIALS    ( Individual )    

12-15-16 @ LaVergne -  Coffee Co. , Stewart's Creek, Blackman, Lavergne, MTCS & Siegel  (Team / Individual )

12-9-16 @ HOME -  Coffee Co. , Stewart's Creek, Blackman, Lavergne, MTCS & Siegel (Team / Individual )

12-1-16 @ Sewanee - Coffee Co vs. St. Andrew's Sewanee (TEAM & Individual )

11-17-16 @ Lavergne - Coffee Co, Blackman, Lavergne , & MTCS  (Team / Individual )

11-04-16 @ HOME -  Coffee Co. , Stewart's Creek, Blackman, Lavergne, MTCS & Siegel (Team / Individual )

  TEAM Rosters

CCCHS Girls

Samantha Brunelle - Sr

Maria Pascual-Garcia - Jr

Ali Marlow - So

Anna O'Connor - So

Allyson Talley - So

E'Meilia Walker - So

Lacey West - So

Lyndsey Cauble - Fr

Nicole Whitt - Fr

Kaylee Williams - Fr

CCCHS Boys

Ryan Farless - Sr

James Haney - Sr

Donald Ridner - Jr

Jack Beachboard - So

Andres Cavalie-Chabaneix - Fr

Ben Davis - Fr    

John Michal - Fr

Nick Smith - Fr

Middle School Girls

Amber Ingleburger 8th CCMS

Aly Hutchings  7th CCMS

Emily Williams 6th CCMS

Kennedy Norman-Young 7th WMS

Middle School Boys

William Tobitt 7th WMS

TEAM FORMS REQUIRED @ Tryouts -  PLEASE read and make sure a parent and the swimmer sign where indicated. Download and print or the swimmer can get printed copies fromt the coaches in room 14 or room 137.

2015-16 Red Raider Swimming -- Region and State Qualifiers

The following swimmers have qualified to compete at the 2015-16 MTHSSA Regional Championship Meet:

  • Jack Beachboard qualified for the Region Championship meet in all 8 individual events and he qualified for the State Championship meet in 3 individual events.
  • Anna O’Connor qualified for the Region Championship meet in 4 individual events.
  • Ryan Farless qualified for the Region Championship meet in 4 individual events.
  • Emma Allen qualified for the Region Championship meet in 2 individual events.
  • Emily Warner qualified for the Region Championship meet in 2 individual events.
  • Donald Ridner qualified for the Region Championship meet in 1 individual event.

 Click HERE for Best Times in all qualifiying events for these swimmers.

2015-16 Red Raiders Swimming -- Meet Results

Swimmers can check their times against the Region Time Standards to see if they have qualified for the Regional Meet. 

11-05-15 @ LaVergne - Participating Teams: Central Magnet, Blackman, Lavergne & Siegel ( Individual & Relay Results 

11-12-15 @ LaVergne High School - Scoring Meet Coffee Co vs. LaVergne - Participating Teams: Central Magnet, Blackman, Lavergne & Siegel    ( Team Results    ,     Individual & Relay Results ) 

12-11-15 @ HOME (MANCHESTER REC CENTER) - Scoring Meet Coffee Co vs. Blackman vs. Siegel vs. Central Magnet - Participating Teams: Central Magnet, Blackman, Lavergne & Siegel    ( Team Results ,     Individual & Relay Results ) 

12-17-15 @ LaVergne -  Scoring Meet Coffee Co vs. Stewart's - Participating Teams: Central Magnet, Blackman, Stewart's Creek, Lavergne & Siegel    ( Team Results ,     Individual & Relay Results ) 

1-14-16 @ LaVergne High School -  Participating Teams: Central Magnet, Blackman, Lavergne & Siegel, Stewart's

2015-16 Red Raider Middle School Swimming -- Region Swimmers

The following swimmers will be competing at the 2015-16 MTHSSA Middle School Regional Championship Meet:

Kaylee Williams - 8th Grade - CCMS

Amber Ingleburger - 6th Grade - CCMS

Kennedy Norman-Young - 6th Grade - WMS

William Tobitt - 6th Grade - WMS

Here is a link with their events and entry times: https://docs.google.com/document/d/1JgynuOgsp7HrksAYhfqtSWajhjJGnyfhsiJwpDy3ce8/edit?usp=sharing

Swimming Links:

MTHSSA - Our Governing Body

http://www.goswim.tv/    

http://www.swimsmooth.com/

Swimoutlet.com 

2014-15 Results

Regional & State Meets 

   1-30-15 @ Nashville Aquatic Club - High School - MTHSSA Regional Meet (Times/Individual Results)

 1-31-15 @ Nashville Aquatic Club - Middle School Regionals (Times/Individual Results)

 2-13-15 @ UTK Aquatic Center  - TISCA State Meet

 2-14-15 @ UTK Aquatic Center - TISCA State Meet

Regular Season Meet 

Teams participating in the meets are listed in Team Results page.

11-1-14 @ Smyrna  (Times/Individual Results) (Team Results)

11-14-14 @ Coffee County (Times/Individual Results) (Team Results

11-20-14 @ Marshall Co  (Times/Individual Results These are times for Short Course Meters NOT Yards) (Team Results)

11-22-14 @ Riverdale (Times/Individual Results) (Team Results)

12-12-14 @ Home (Times/Individual Results) (Team Results)

12-18-14 @ Oakland (Times/Individual Results) (Team Results)

1-8-15 @ LaVergne  (Times/Individual Results - These are times for Short Course Meters NOT Yards) (Team Results)     

**UPDATED 1/16/15** 1-15-15 @ LaVergne (Times/Individual Results- These are times for Short Course Meters NOT Yards)(Team Results)

 

 **Note:  Coffee County Middle School swimmers were invited to participate with our high school team this year.  These swimmers are treated as our team members; however, we can not count their results when they swim with us against high school teams.  In our high school meets, these swimmers are listed as exhibiition swimmers.  We are very glad to have them participating with us and it is our hope that this will lead to a middle school team in the future.  --Coach Lana Ray

Swim Team posing by pool Boys, Girls and Coach

Name

Allen, Emma

Baker, Bailey

Beachboard, J

Bogle, Dillion

Cavenar, Shelby

Damron, Robert

Davis, Will

Grade

10

10

8

11

10

12

11

Name

Franklin, Hailey

Haney, James

Harris, Lili

Ingram, Svetlan

Ivey-Bodman, T.

Johnson, Adina

Koops, Jeffrey

Grade

10

10

10

10

11

10

10

Name

Larsen, D (Capt)

Mai, Sammi

Moore, Caitlyn

O'Connor, Anna

Parnham, Jaco

Roberson, B (C)

Scott, Kayce

Grade

12

10

10

8

12

12

12

Name

Southerland, A.

Southerland, H.

Tucker, Ariah

Warner, Emily

Williams, Kayla

Bowen, Lexi

Grade

12

10

9

10

7

11

 

Swimming Links:

MTHSSA - Our Governing Body

Region Time Standards

 http://www.goswim.tv/ 

 


2013-14 Red Raider Swim Team Roster & Highlights

State Qualifiers: Daniel Larsen

Region Qualifiers: Daniel Larsen, Parker Smith and Kaycee Scott

2013-14 Red Raider Swim Team:
Emma Allen - Fr
Svetlana Ingram - Fr
Emily Warner - Fr
Shelby Cavender -Fr
Will Davis - Soph
Robert Dameron - Jr 
Jacob Parnham - Jr
Bailee Roberson - Jr
Matheo Senegas - Jr (200 free Relay)
Parker Smith - Sr (50 free, 100 free, 200 free Relay) , 
Chris Freimuth - Sr (50 free,200 free Relay),
Kaycee Scott - Jr (50 free, 100 free , 200 free) and 
Team Captain Daniel Larsen - Jr (all 8 regional events, plus the 200 free Relay - also qualified for State Meet in 6 events) ,
MTHSSA REGIONAL CHAMPIONSHIP MEET is Fri Jan 31st at Centennial Sportsplex in Nashville
 

TISCA State Championship Meet is on Feb 14th & 15th at Centennial Sportsplex in Nashville

Want to learn more about competative swimming? Here are some great swimming sites:

http://www.swimsmooth.com/ **Great Videos on Freestyle Technique

http://www.goswim.tv/  **Great Videos on All Strokes - Lots of Drills and Technique Tips

www.usaswimming.org

  

Red Raider Swimming would like to thank the following sponsors for their generoouse donations for the 2013-14 Swim Season.  Please support these businesses as they have supported our swimmers.   

Making Waves Club Sposors:

  • Lawrence Family Motors
  • Aerospace Testing Alliance (ATA)
  • The Warner Family

Friends of Fins Club Sponsors:  

  • Eaton's Hardware

2012-13 Highlights...

Daniel Larsen competed in the 2013 State Swim Championship and represented Coffee County High extremely well.  On Friday, he posted his BEST time EVER, winning his heat with a time of 57.08 in the 100 yard butterfly while finishing 35 in the state. On Saturday, Daniel swam in the 100 backstroke and swam his 2nd best time EVER with a 58.30 for 36th in the state.  Congratulations Daniel!!!

Coffee County Central H.S. competed at the 2013 MTHSSA Regional Championship Meet with the following swimmers:  Daniel Larsen, Parker Smith, Hayley Banks, Sarah Buck and Audra Schaffer.  Qualifying for this meet is an honor and a true athletic accomplishment.

Boys and Girls Swim Team with red tshirts
Managers: Sabrina Gilliam and Jessica Qualls

Girls ( In no particular order):

  • Haley Banks
  • Keyonna Wilder
  • Sarah Buck
  • Audra Schaffer
  • Kristen Shelton
  • Gina Palmer
  • Bailee Roberson
  • Alexis Woodrough
  • Kaycee Scott

Boys ( In no particular order):

  • Daniel Larsen
  • Chris Freimuth
  • Parker Smith
  • Andrew Dillinger
  • Will Davis
  • Jacob Parnham